Людина з інвалідністю чи з особливими потребами?


20
20 points

На цю тему не говорив ще, мабуть, тільки лінивий, тому настав мій час. Із «інвалідами» наче більш-менш визначилися і розуміння теж потроху йде, а от щодо людей «з особливими потребами» та«з обмеженими можливостями» поки якось не дуже.

Отак, розповідаєш всюди, що проведено консультації, визначено коректну термінологію, яка є такою-то, пишеш скарги/пропозиції/побажання, навіть медійники вже почули і провели роботи зі своїми редакторами та журналістами, аж тут бачиш, як профільні організації видають брошури, де… зазначено неправильну термінологію!

Наче й Бог з ним, але ці брошури, певно за бюджетні кошти, починають масово розподілятися по медичним та реабілітаційним установам (це те, що мені відомо), а можливо і іншим місцям. Виникає дисонанс – після проведеного тренінгу для медичних працівників, однією з тем якого була етика спілкування з людьми з інвалідністю, в Facebook з’являється пост з подякою, де написано неправильну термінологію. Тобто, або ми якось не так доносимо інформацію, або лижі не їдуть. Зауважуємо, що мабуть прослухали цей момент і отримуємо відповідь: «А ось така інформація нам надана Київським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді:)».

Ну супер, чого там. Дійсно, тут і зауважити важко, адже кожен «експерт» говорить як вважає за потрібне і пофіг що воно не так або не зовсім так. Аналогічна ситуація в багатьох інших випадках – депутати (то взагалі біда), представники громадських організацій, яким вигідно спекулювати «інвалідами», бо це приносить безпосередні дивіденди, кому та рівність треба… Ну і самі люди з інвалідністю, які вважають, що різниці немає – інвалід чи будь-що інше, краще пенсію підвищить. І це дуже пєчально, адже ті журналісти, які нас почули і взяли до уваги зауваження щодо термінології, потім кажуть – так ви ж самі говорите неправильно!

Тому давайте розбиратися на даному прикладі:

КМЦСССДМ пропонує використовувати «слова та поняття, які не створюють стереотипів». Ок, правильне діло говорять, але вже наступним пунктом говорять, що термін «людина з обмеженими можливостями» не створює стереотипів. Невже?

Та вже саме використання слова ОБМЕЖЕНИЙ і є стереотипом. Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю говорить: «Комітет бере до уваги запит Держави-учасниці стосовно термінології на позначення осіб з інвалідністю і вважає, що використання термінології українською мовою, яка називає осіб з інвалідністю «інвалідами» або «особами з обмеженими фізичними можливостями», не відповідає Конвенції».

Як відомо, згідно сучасної соціальної моделі інвалідності – інвалідність не є проблемою певної людини, адже вона настає через непереборні фізичні бар’єри в навколишньому середовищі, відсутність можливості рівного доступу до інформації, освіти в школах і вузах, працевлаштування, житла тощо, тобто це проблема суспільства.

Саме тому, НЕ РЕКОМЕНДОВАНО вживати термін «людина з обмеженими можливостями», натомість на його місце без проблем сідає «людина з інвалідністю» – більш ніж чітко і зрозуміло.

Другий термін «людина з особливими потребами», тут складніше, адже нічого з першого погляду образливого немає, АЛЕ прийнято вважати, що особливі потреби мають всі люди без виключення, а багато хто з нас вважає, що судячи з декларацій, то особливі потреби мають наші депутати, судді та інші особливі. По-друге, особисто в мене питання – Чим це ми такі особливі? Ну і як на мене це також створює певний стереотип.

Саме тому, якщо Ви говорите про «людей з інвалідністю», то краще так і казати. Це дозволить уникнути зайвих питань і непорозумінь.

Ну про підвищені потреби, необмежені можливості я вже говорити не буду, бо це дурниці…

Що я хотів сказати – з друзями говори як хочеш, але на загал, будь ласка, ПРАВИЛЬНО, бо це важливо і колись ти зрозумієш чому! Не будь як ця брошура, говори правильно!

 


Сподобалося? Поділися з друзями!

20
20 points

Яка в тебе реакція на цей пост?

Злість Злість
2
Злість
Мило Мило
1
Мило
Провал Провал
11
Провал
Цікаво Цікаво
10
Цікаво
Смішно Смішно
2
Смішно
У захваті У захваті
4
У захваті
Ого Ого
5
Ого
Сильно Сильно
1
Сильно
Що за? Що за?
4
Що за?
Віталій Пчолкін

Блогер, автор проектів «ІнваФішки» та «Паралічненько». Маю травму в шийному відділі хребта, пересуваюся за допомогою коляски. Організатор таборів активної реабілітації.

27 Comments

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

 1. Чесно кажучи, ледве дочитала до того, як правильно говорити, і то, тільки тому, що я перекладач і звикла до слів ставитися серйозно. Тому краще б зробити невеличкі яскраві картинки “як правильно”, тоді більше людей побачить і таки зрозуміє.

  1. Насправді бачив багато різних варіацій на цю тему, і картинки, і відео здається були якісь) Загалом, згоден, це треба постійно робити, поки не викорінемо…

  2. Там-там-таааам… Що скажете, Олександр Ворона, олег полозюк, Марина Лиферова? Коли то було? Це перевидання якого року редакції?

 2. Для тих, хто в танкє. Цей пост не про те, які погані КМЦСССД, в жодному разі, але вони не мають права, як одна з профільних і головних організацій, розповсюджувати застарілу інформацію, хоч як би вона не заважала в офісі. Сподіваюся що Лариса Остролуцька відкине емоції і поцікавиться хто вирішив роздати ці посібники і проговорить що так не треба робити. В іншому вважатимемо, що пост покликаний привернути увагу до цього. Це про суть :)

  1. про суть – можно было просто позвонить или написать и спросить: что происходит? и спасибо за бдительность. но учитывая. что кроме “бдительности” у людей еще есть отношения. и мне этот поступок сказал о многом. повторяюсь. понимаю

  2. Що говорити про простих людей, коли чиновникам начхати як нас називати “Інформаційний Центр ВОІ “Союз організацій інвалідів України”

  3. Степан Гірчак Віталію подобається обговорювати матеріали яким 10 років. знайшов ворогів. тепер принаймні я знаю, що працюючи з людьми, ніж спину можно отримати щосекунди. хоча для мене це не новина і не вперше. переживу. Степане, не всі чиновники – чиновники. люди взагалі різні. потрібно знаходити вчитись розрізяти і бачити людей. і самому бути людиною…

  4. Лариса ой не треба оце ніж в спину і інше… Я навів скріншот де зазначено що матеріали надали в минулому році. Віталік гівно, ви ж давно сумнівів не маєте

 3. предлагаю еще обговорить газету “Искру” и позвать еще и марусевича, сушкевича… и потешиться самолюбованием. Виталик, я уже сказала – ты меня не удивишь) я понимаю, человеком быть трудно

 4. Цікаво, що Національн асамблeя ІНВАЛІДІВ, якою кeрує Сушкeвич, та і спортивні організаціі, тeж Сушкeвича стабільно використовують тeрмін “інвалід”. Правда сам Сушкeвич всюди розповідає що цeй тeрмін нeкоррeктний

  1. Щодо НАІУ, то можете заспокоїтися, адже вже здійснено переєстрацію і всюди використовується Національна Асамблея людей з інвалідністю України, а от щодо НКСІУ, то там є якісь складнощі через правову форму, впевнений і це з часом вирішиться.

  2. Ну хіба хтось пропонує слово інвалідність прибирати з ужитку? Там є складнощі, причин тому багато, в самого вуха завертаються коли чую виступи багатьох. Я ж не кажу що це єдиний випадок, просто вирішив на цьому прикладі показати що не так. А ще УПСЗН’и, МСЕК’и та інші, багато всього…


Warning: file_get_contents(): open_basedir restriction in effect. File(index.php) is not within the allowed path(s): (/www/wwwroot/pcholkin.com/:/tmp/) in /www/wwwroot/pcholkin.com/wp-includes/plugin.php on line 437

Warning: file_get_contents(index.php): failed to open stream: Operation not permitted in /www/wwwroot/pcholkin.com/wp-includes/plugin.php on line 437